Zakaz nadużywania pozycji dominującej
Zakaz nadużywania pozycji dominującej stanowi jedną z form podejmowanej przez państwo w interesie publicznym ochrony konkurencji oraz zabezpieczenia interesów przedsiębiorców i konsumentów.
Jakie są zasady zakazu nadużywania pozycji dominującej oraz na czym on polega, opisuje niniejszy artykuł.
Podmioty objęte zakazem nadużywania pozycji dominującej
Kwestie związane z zakazem nadużywania pozycji dominującej reguluje ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 275).
Zgodnie z jej art. 9 ust. 1 - zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców.
Pojęcie „przedsiębiorców”, jako podmiotów przedmiotowego zakazu, jest bardzo szerokie i obejmuje:
1) osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym przepisy prawa przyznają zdolność prawną, jak również wspólnicy spółki cywilnej, wykonujące działalność gospodarczą (art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców - j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 162),
2) w/w podmioty organizujące lub świadczące usługi o charakterze użyteczności publicznej,
które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu wskazanej ustawy,
3) osoby fizyczne wykonujące zawód we własnym imieniu i na własny rachunek lub prowadzące działalność w ramach wykonywania takiego zawodu,
4) osoby fizyczne, która posiadają kontrolę nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, jeżeli podejmuje dalsze działania podlegające procedurze kontroli koncentracji,
5) związki przedsiębiorców, a więc izby, zrzeszenia i inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców, jak również związki tych organizacji (art. 4 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Czym jest pozycja dominująca?
Poprzez pozycję dominującą, rozumie się pozycję przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów. Istnieje domniemanie prawne, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40% (art. 4 pkt 10 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Określenie „rynek właściwy” oznacza rynek towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 14 września 2006 r. (III SK 13/06, OSNP 2007 nr 17-18, poz. 265) „Rynek właściwy to zatem rynek towarów, które mają służyć zaspokojeniu tych samych potrzeb nabywców”. Z kolei „Substytutami są towary, które - zdaniem ich nabywcy - są dosyć dowolnie (prosto) zastępowalne, wymienialne (wzajemnie wymienne” (wyrok Sądu Antymonopolowego z 26 października 1994 r., XVII Amr 24/94, Wokanda 1995 nr 8).
Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej?
Nadużywanie pozycji dominującej polega w szczególności na:
1) bezpośrednim lub pośrednim narzucaniu nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych albo rażąco niskich, odległych terminów płatności lub innych warunków zakupu albo sprzedaży towarów,
2) ograniczeniu produkcji, zbytu lub postępu technicznego ze szkodą dla kontrahentów lub konsumentów,
3) stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji,
4) uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy,
5) przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji,
6) narzucaniu przez przedsiębiorcę uciążliwych warunków umów, przynoszących mu nieuzasadnione korzyści,
7) podziale rynku według kryteriów terytorialnych, asortymentowych lub podmiotowych (art. 9 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 r. (III SK 5/09) „Nadużyciem pozycji dominującej o charakterze antykonkurencyjnym jest takie zachowanie przedsiębiorcy posiadającego pozycję dominującą, które - będąc obiektywne sprzeczne z wzorcami normalnej konkurencji - może wpływać na strukturę rynku pozycji dominującej lub innego rynku i przybiera postać stosowania środków niemających związku z konkurencją merytoryczną o nabywców”.
Oczywiście naczelną zasadą jest, że czynności prawne będące przejawem nadużywania pozycji dominującej są w całości lub w odpowiedniej części nieważne.
W przypadku stwierdzenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu nadużywania pozycji dominującej, wydaje on decyzję o uznaniu takiej praktyki za ograniczającą konkurencję, w której nakazuje zaniechanie stosowania praktyki naruszającej te zakazy (art. 10 ustawy Prawo przedsiębiorców).
W razie pytań lub problemów związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej zapraszamy do kontaktu:
antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl , nr tel. 502 031 149 adw. Antoni Koprowski Kancelaria Adwokacka
na zlecenie i pod kierunkiem adw. Antoniego Koprowskiego
artykuł opracował
r.pr. Michał Szczerbiak Bd-741
adw. Antoni Koprowski
antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl
Tel: +48 502031149
Fax: 58 301 23 31
Sekretariat: 58 301 23 31
Kancelaria Adwokacka
ul. Partyzantów 8/8
Gdańsk-Wrzeszcz 80-254
(budynek Quattro Towers,
III piętro, nr domofonu 808,
najbliższy parking w CH Manhattan)
.
Kancelaria Adwokacka
Prawa Karnego
w Gdańsku
Gdańsk, dnia 05.09.2012 r.
Szanowni Państwo,
witam serdecznie na stronie internetowej kancelarii adwokackiej prawa karnego z siedzibą w Trójmieście. Kancelarię w Gdańsku założyłem w 2005 r. i specjalizuję się w trzech dziedzinach prawa :
1. prawo karne
2. prawo cywilne i nieruchomości
3. prawo gospodarcze
Prowadzę sprawy sądowe głównie na terenie Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), ale na życzenie Klientów zajmuję się sprawami również na terenie całego województwa pomorskiego i Kraju, a także Unii Europejskiej. Udzielając pomocy prawnej posługuję się biegle językiem angielskim i niemieckim, oraz rosyjskim - z tego tytułu jestem również członkiem Komisji Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku.
Doświadczenie i metodyka działania Kancelarii
Specjalizacja w ściśle określonych dziedzinach prawa, pozwoliła mi przez cały okres 18-letniej działalności przeprowadzić ok. 2000 spraw i postępowań prawnych przy wykorzystaniu doświadczenia i wiedzy niezbędnych do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień prawnych, które jednocześnie stanowią życiowe problemy dla moich Klientów (więcej w zakładce "O mnie").
Prowadząc postępowania sądowe dążę do maksymalizacji efektu i osiągnięcia założonego celu. Podejmuję się prowadzenia sporów sądowych w wypadku, gdy jestem przekonany o możliwości osiągnięcia celu umówionego z Klientem. Przedstawiam Klientom rzeczową ocenę sytuacji prawnej, cele możliwe do osiągnięcia i możliwe sposoby działania. Klientom kancelarii pomagam w sposób kompetentny oraz całościowy – udzielając porad prawnych, przygotowując pisma i umowy, biorąc udział w negocjacjach oraz reprezentując Klienta przed sądem na każdym etapie postępowania. Istotą jednak dobrze przeprowadzonej sprawy jest właściwa diagnoza problemu oraz dobranie optymalnej strategii i taktyki działania, dopasowanej do charakteru sprawy, przeciwnika procesowego oraz otoczenia prawnego - stosuję rozwiązania procesowe dopasowane optymalnie do sytuacji Klienta. Niebagatelną rolę w tych działaniach pełni zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie (więcej w zakładkach "Przykładowe strategie obrony" oraz "Interesujące sprawy medialne").
Sprawy karne i karnoskarbowe
W sprawach karnych i karnoskarbowych pomagam moim Klientom na wszystkich etapach postępowania karnego, począwszy od uzyskania listu żelaznego, przygotowania do złożenia wyjaśnień i postawienia zarzutów, europejskiego nakazu aresztowania, tymczasowego aresztowania, poręczenia, negocjacji z organami ścigania, negocjacji z pokrzywdzonymi, skończywszy na postępowaniach sądowych i wykonawczych (dozór elektroniczny, zamiana kary więzienia na grzywnę lub prace społeczne, warunkowe zwolnienia, kodeks karny skarbowy). Jestem zwolennikiem aktywnej obrony karnej. Konstruuję linię obrony zarówno zmierzającą do warunkowego umorzenia sprawy albo uniewinnienia, jak i do łagodzenia odpowiedzialności, poprzez uzyskanie jak najłagodniejszej kary (nadzwyczajne złagodzenia, zawieszenia, dozór elektroniczny). Reprezentuję zarówno podejrzanych (oskarżonych) jak i pokrzywdzonych. Szczególnie bogate doświadczenie posiadam w zakresie pomocy Klientom z zagranicy poszukiwanym w trybie międzynarodowym w związku z postawieniem zarzutu lub do odbycia kary - stale współpracuję z kancelariami prawa karnego z Londynu (http://www.stephenfidler.com/) oraz Berlina (https://danckert-partner.de/) i Odessy (www.adwokatbondar.pl) (szerzej w zakładce "Specjalizacja: Sprawy karne i skarbowe"). Wybór adwokata w sprawie karnej to zawsze bardzo trudna decyzja, ponieważ od jego zręczności oraz przyjętej strategii zależy rzecz najcenniejsza, czyli wolność Klienta i los Jego rodziny, dlatego zanim podejmą Państwo decyzję, której kancelarii powierzyć swoją sprawę karną, zapraszam na niezobowiązujące spotkanie w celu omówienia potencjalnych rozwiązań oraz możliwej strategii i taktyki działania. Dzięki wiedzy i zdobytemu na przestrzeni lat doświadczeniu mogę zaproponować Państwu najbardziej optymalny sposób prowadzenia sprawy karnej, tak aby osiągnąć zamierzony cel (umorzenie, warunkowe umorzenie, uniewinnienie, łagodny wyrok, zamianę kary na prace społeczne, ponowne zawieszenie kary, list żelazny, elektroniczną branzoletę, warunkowe zwolnienie etc.).
Nieruchomości
W sprawach nieruchomości pomagam moim Klientom w zakresie sądowych postępowań dotyczących nieruchomości i nadzoru nad transakcjami, zniesienia współwłasności, adaptacji strychów, regulowania ksiąg wieczystych,zawierania ugód, ustanawiania zarządu sukcesyjnego, postępowań spadkowych, stałej obsługi prawnej, flippingu, najmu, inwestycji, konstruowaniu i analizie umów, doradztwie w negocjacjach, windykacji należności, zakładaniu spółek (w tym z kapitałem zagranicznym), budowaniu schematów działalności gospodarczej w zakresie nieruchomości, doradztwie podatkowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie nieruchomości, doradztwie w zakresie stworzenia architektury przedsięwzięcia inwestycyjnego na rynku nieruchomości (m.in. dobór optymalnej formy prawnej, doradztwo podatkowe, sporządzenie umów i schematu transakcyjnego, nadzoru prawnego nad transakcją z zakresu obrotu nieruchomościami itd.(szerzej w zakładce "Specjalizacja: Nieruchomości").
Prawo gospodarcze
Moja Kancelaria prowadzi również stałą obsługę szeregu przedsiębiorstw, fundacji i stowarzyszeń, w zakresie prawa gospodarczego - postępowania sądowe, negocjacje, windykacje, prawo umów (szerzej w zakładce "Specjalizacja: Prawo gospodarcze" oraz "Referencje" ). Dzięki takiej usłudze Klient zyskuje stałą ochronę prawną w ramach ustalonego miesięcznego ryczałtu.
W przypadku zainteresowania poradą prawną lub zleceniem sprawy albo wyceną jej prowadzenia, uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny (0048 502031149), w celu umówienia spotkania. Honorarium za prowadzenie sprawy jest zawsze ustalane na spotkaniu, po przedstawieniu meritum sprawy, ilości tomów akt, stopnia jej zaawansowania oraz trudności, a także przewidywanego czasu trwania i ilości godzin niezbędnej pracy. Po przedstawieniu propozycji honorarium, Klient ma czas na zastanowienie się i ewentualnie na kolejnym spotkaniu jest podpisywana umowa zlecenia usług prawnych, chyba, że decyzja o zawarciu umowy zapadnie natychmiast.
Serdecznie zapraszam do współpracy !
adw. Antoni Koprowski
obrońca w sprawach karnych
pełnomocnik osób pokrzywdzonych i oskarżyciel posiłkowy
pełnomocnik w sprawach nieruchomości i gospodarczych
adwokat-karnista w Trójmieście