Zasady prawa gospodarczego
Prawo gospodarcze stanowi zbiór norm prawnych regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz status prawny przedsiębiorców. Pełni ono ogromną rolę, wywierając przemożny wpływ na wiele dziedzin życia społecznego, regulowanych przez polski porządek prawny.
Jakie są zasady prawa gospodarczego oraz jaki jest ich cel, opisuje niniejszy artykuł.
Znaczenie zasad prawa gospodarczego
Zasady prawa gospodarczego są nadrzędnymi normami aksjologicznymi, mającymi prymat nad wszystkimi innymi przepisami regulującymi stosunki gospodarcze w naszym kraju. Wypływają one bezpośrednio z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym przysługuje im bezwzględne pierwszeństwo stosowania w stosunku do innych norm prawnych. Mają one także charakter wytycznych dla ustawodawcy w procesie stanowienia prawa. Do zasad prawa gospodarczego, należą:
Zasada społecznej gospodarki rynkowej oraz zasada wolności gospodarczej
Usankcjonowane są one w art. 20 Konstytucji RP, zgodnie z którym społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
Co do zasady społeczna gospodarka rynkowa oznacza taką politykę gospodarczą państwa, która powinna służyć realizacji celów o charakterze ogólnospołecznym oraz zagwarantować wszystkim obywatelom odpowiednie zabezpieczenia socjalne.
Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego „Społeczna gospodarka rynkowa ma status zasady ustrojowej, zaś ustrojodawca, charakteryzując ustrój gospodarczy państwa jako społeczną gospodarkę rynkową, wyznacza kierunki „dążeń państwa w tym zakresie. Ustawodawca winien umacniać i rozwijać społeczną gospodarkę rynkową przede wszystkim przez wspieranie jej aspektów rynkowych” (wyroki: z dnia 23 czerwca 2009 r., sygn. akt K 54/07, Z.U. 2009/6A/86 oraz z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. akt P 5/05, Z.U. 2007/1A/1).
Trybunał Konstytucyjny również wielokrotnie wypowiadał się w kontekście istotnej treści zasady wolności gospodarczej. „Do cech wolności prowadzenia działalności gospodarczej należy przede wszystkim możliwość wyboru działalności gospodarczej” (wyrok z dnia 21 kwietnia 2004 r., K 33/03, OTK-ZU 2004, Nr 4/A, poz. 31). „Wykonywanie działalności gospodarczej jest wolne wtedy, gdy można ją podejmować i prowadzić w sposób swobodny, tj. niezakłócony działalnością i ograniczeniami ze strony państwa. W efekcie państwo powinno powstrzymywać się od jakiejkolwiek nadmiernej ingerencji (tak faktycznej, jak i formalno-prawnej), która mogłaby w nawet minimalnym stopniu zakłócić swobodę lub pewność podejmowanych działań gospodarczych. Zasada ta jest spełniona tylko wtedy, gdy interwencja państwa jest podejmowana wyłącznie w ostateczności i tylko w taki sposób, który stanowić będzie jak najmniejszą ingerencję” (wyroki: z dnia 29 kwietnia 2003 r., SK 24/02, OTK-ZU 2003, Nr 4/A, poz. 33 oraz z dnia 10 kwietnia 2001 r., U 7/00, OTK-ZU 2001, Nr 3, poz. 56).
Zasada a ochrony własności prywatnej
Zawarta jest w art. 21 Konstytucji, w myśl którego Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia, co oznacza, iż znajdują się one pod szczególną ochroną państwa, co zapewnia pewność obrotu gospodarczego.
Zasada solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych
Wynika ona z przywołanego powyżej art. 20 Konstytucji RP.
W myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 stycznia 2001 r. (K 17/00, Dz.U. z 2001 r. Nr 11, poz. 90) pojęcie „solidarności” rozumieć należy w taki sposób, że: „wszyscy obywatele, zarówno pracodawcy jak i pracownicy, są w stopniu odpowiednim do swoich możliwości zobowiązani do poświęcania pewnych interesów własnych dla dobra wspólnego”, zaś pojęcie dialogu i współpracy partnerów społecznych oznacza „przyjęcie współodpowiedzialności państwa za stan gospodarki w postaci wymogu podejmowania działań, których celem jest łagodzenie społecznych skutków funkcjonowania gospodarki rynkowej”.
Zasada a demokratycznego państwa prawnego
Art. 2 Konstytucji, stanowi, iż „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”
Zasada ta obejmuje ona takie pojęcia jak racjonalnie stanowienie prawa, jego niedziałanie wstecz, ochronę praw nabytych itp.
Według Trybunału Konstytucyjnego „według konstytucyjnego postulatu ochrony interesów, obywatele nie powinni być zaskakiwani nowymi regulacjami prawnymi, które zmieniają ich sytuację” (wyrok z dnia 26 lutego 2013 r., K 15/10, OTK-A 2013, Nr 18, poz. 2).
Zasada proporcjonalności
Sformułowana jest ona w art. 31 Konstytucji RP, zgodnie z którym „Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw”. Łączy się z nią art. 22 Konstytucji, który stanowi, że „Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”.
Zasada równości wobec prawa
Zawarta jest w art. 32 Konstytucji RP, w myśl którego „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.
Jak podkreślił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 listopada 1997 r. (K 22/97, OTK-ZU 1997, Nr 3–4, poz. 41) „Zasada równości oznacza, że wszystkie podmioty charakteryzujące się w równym stopniu daną cechą istotną (relewantną) powinny być traktowane równo, a więc według jednakowej miary, bez zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących”.
Zasada pomocniczości
Oznacza ona, iż rola państwa, jako regulatora stosunków gospodarczych ogranicza się jedynie do tworzenie odpowiednich warunków społecznych i ekonomicznych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
W razie pytań lub problemów związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej zapraszamy do kontaktu:
antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl , nr tel. 502 031 149 adw. Antoni Koprowski Kancelaria Adwokacka
na zlecenie i pod kierunkiem adw. Antoniego Koprowskiego
artykuł opracował
r.pr. Michał Szczerbiak Bd-741
adw. Antoni Koprowski
antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl
Tel: +48 502031149
Fax: 58 301 23 31
Sekretariat: 58 301 23 31
Kancelaria Adwokacka
ul. Partyzantów 8/8
Gdańsk-Wrzeszcz 80-254
(budynek Quattro Towers,
III piętro, nr domofonu 808,
najbliższy parking w CH Manhattan)
.
Kancelaria Adwokacka Gdańsk
Adwokat Prawa Karnego
w Gdańsku
Adwokat Prawo Karne Gdańsk
Gdańsk, dnia 05.09.2012 r.
Szanowni Państwo,
witam serdecznie na stronie internetowej kancelarii adwokackiej prawa karnego z siedzibą w Trójmieście adwokat gdańsk prawo karne. Kancelarię w Gdańsku założyłem w 2005 r. i specjalizuję się w dziedzinie prawa karnego adwokat prawo karne gdansk.
Prowadzę sprawy sądowe karne głównie na terenie Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), ale na życzenie Klientów zajmuję się sprawami również na terenie całego województwa pomorskiego i Kraju, a także Unii Europejskiej. Udzielając pomocy prawnej posługuję się biegle językiem angielskim i niemieckim, oraz rosyjskim - z tego tytułu jestem również członkiem Komisji Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku.
Doświadczenie i metodyka działania Kancelarii
Specjalizacja w ściśle określonych dziedzinach prawa karnego gdańsk, pozwoliła mi przez cały okres 18-letniej działalności przeprowadzić ok. 2000 spraw i postępowań prawnych przy wykorzystaniu doświadczenia i wiedzy niezbędnych do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień prawnych, które jednocześnie stanowią życiowe problemy dla moich Klientów (więcej w zakładce "O mnie").
Prowadząc postępowania sądowe w zakresie prawa karnego w Gdańsku dobry adwokat gdańsk prawo karne dążę do maksymalizacji efektu i osiągnięcia założonego celu. Podejmuję się prowadzenia sporów sądowych w wypadku, gdy jestem przekonany o możliwości osiągnięcia celu umówionego z Klientem (skuteczny adwokat gdańsk). Przedstawiam Klientom rzeczową ocenę sytuacji prawnej, cele możliwe do osiągnięcia i możliwe sposoby działania. Klientom kancelarii pomagam w sposób kompetentny oraz całościowy – udzielając porad prawnych, przygotowując pisma i umowy, biorąc udział w negocjacjach oraz reprezentując Klienta przed sądem na każdym etapie postępowania. Istotą jednak dobrze przeprowadzonej sprawy jest właściwa diagnoza problemu oraz dobranie optymalnej strategii i taktyki działania, dopasowanej do charakteru sprawy, przeciwnika procesowego oraz otoczenia prawnego - stosuję rozwiązania procesowe dopasowane optymalnie do sytuacji Klienta. Niebagatelną rolę w tych działaniach pełni zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie (więcej w zakładkach "Przykładowe strategie obrony" oraz "Interesujące sprawy medialne" - dobry adwokat gdańsk forum.
Sprawy karne gdańsk i karnoskarbowe oraz karnogospodarcze
W sprawach skuteczny adwokat karnych gdańsk i karnoskarbowych (white collar crimes / przestępstwa białych kołnierzyków) pomagam moim Klientom na wszystkich etapach postępowania karnego w Gdańsku dobry adwokat gdańsk, począwszy od uzyskania listu żelaznego, przygotowania do złożenia wyjaśnień i postawienia zarzutów, europejskiego nakazu aresztowania, tymczasowego aresztowania (adwokat tymczasowe aresztowanie gdańsk), poręczenia, negocjacji z organami ścigania, negocjacji z pokrzywdzonymi, skończywszy na postępowaniach sądowych i wykonawczych (dozór elektroniczny, zamiana kary więzienia na grzywnę lub prace społeczne, warunkowe zwolnienia (adwokat warunkowe zwolnienie), kodeks karny skarbowy - prawo karne gospodarcze). Jestem zwolennikiem aktywnej obrony karnej dobry adwokat gdańsk. Konstruuję linię obrony zarówno zmierzającą do warunkowego umorzenia sprawy albo uniewinnienia, jak i do łagodzenia odpowiedzialności, poprzez uzyskanie jak najłagodniejszej kary (nadzwyczajne złagodzenia, zawieszenia, dozór elektroniczny). Reprezentuję zarówno podejrzanych (oskarżonych) jak i pokrzywdzonych. Szczególnie bogate doświadczenie posiadam w zakresie pomocy Klientom z zagranicy poszukiwanym w trybie międzynarodowym w związku z postawieniem zarzutu lub do odbycia kary - stale współpracuję z kancelariami prawa karnego z Londynu (http://www.stephenfidler.com/) oraz Berlina (https://danckert-partner.de/) i Odessy (www.adwokatbondar.pl) (szerzej w zakładce "Specjalizacja: Sprawy karne i skarbowe"). Wybór adwokata w sprawie karnej gdańsk to zawsze bardzo trudna decyzja, ponieważ od jego zręczności oraz przyjętej strategii zależy rzecz najcenniejsza, czyli wolność Klienta i los Jego rodziny, dlatego zanim podejmą Państwo decyzję, której kancelarii powierzyć swoją sprawę karną, zapraszam na niezobowiązujące spotkanie w celu omówienia potencjalnych rozwiązań oraz możliwej strategii i taktyki działania. Dzięki wiedzy i zdobytemu na przestrzeni lat doświadczeniu mogę zaproponować Państwu najbardziej optymalny sposób prowadzenia sprawy karnej (najlepsza kancelaria prawna gdańsk), tak aby osiągnąć zamierzony cel (umorzenie, warunkowe umorzenie, uniewinnienie, łagodny wyrok, zamianę kary na prace społeczne, ponowne zawieszenie kary, list żelazny, elektroniczną branzoletę, warunkowe zwolnienie etc.).
W przypadku zainteresowania poradą prawną lub zleceniem sprawy karnej Gdańsk albo wyceną jej prowadzenia, uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny (0048 502031149), w celu umówienia spotkania. Honorarium za prowadzenie sprawy karne gdańsk jest zawsze ustalane na spotkaniu, po przedstawieniu meritum sprawy, ilości tomów akt, stopnia jej zaawansowania oraz trudności, a także przewidywanego czasu trwania i ilości godzin niezbędnej pracy. Po przedstawieniu propozycji honorarium, Klient ma czas na zastanowienie się i ewentualnie na kolejnym spotkaniu jest podpisywana umowa zlecenia usług prawnych, chyba, że decyzja o zawarciu umowy zapadnie natychmiast.
Serdecznie zapraszam do współpracy !
adw. Antoni Koprowski
obrońca w sprawach karnych
dobry adwokat gdańsk
pełnomocnik osób pokrzywdzonych i oskarżyciel posiłkowy
pełnomocnik w sprawach nieruchomości i gospodarczych
adwokat-karnista w Trójmieście
skuteczny adwokat gdańsk