Czym są przestępstwa białych kołnierzyków?
„Przestępstwa białych kołnierzyków” są szczególnym rodzajem czynów zabronionych związanych z szeroko pojętą przestępczością gospodarczą. Pomimo dość niewinnej nazwy stanowią one bardzo poważny problem społeczny, podważając zasadę pewności obrotu gospodarczego oraz powodując wysokie straty o charakterze materialnym.
Czym są „przestępstwa białych kołnierzyków”, jaki jest ich katalog, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Czym są „przestępstwa białych kołnierzyków”? – definicje zagraniczne
Samo pojęcie wywodzi się z USA. Zostało ono sformułowane w grudniu 1939 r. przez amerykańskiego kryminologa i socjologa z Edwina Sutherlanda. Według niego termin ten obejmował przestępstwa popełniane przez osoby cieszące się uznaniem i wysoką pozycją społeczną oraz w ramach ich działalności zawodowej.
Zgodnie z oficjalną definicją amerykańskiego Departament Sprawiedliwości poprzez pojęcie „white collar crimes” należy rozumieć „typy przestępstw bez użycia przemocy z chęcią osiągnięcia zysku popełnione w sposób oszukańczy przez osoby, które mają status przedsiębiorcy, profesjonalnego lub półprofesjonalnego, wykorzystujące swoje szczególne cechy zawodowe i okoliczności; także typy przestępstw bez użycia przemocy z chęci zysku popełnione podstępem przez kogokolwiek mającego specjalistyczną wiedzę techniczną lub profesjonalną na temat biznesu i zarządzania bez względu na zajmowaną pozycję zawodową”.
Z kolei potocznie „przestępstwa białych kołnierzyków” oznaczają przestępstwa popełniane przez osoby, które wykonują zawody związane są z finansami, działaniem w spółkach oraz innych przedsiębiorstwach.
Podkreślić trzeba, że według obecnie przyjmowanej koncepcji potencjalnymi sprawcami przedmiotowych czynów zabronionych mogą być nie tylko prywatni przedsiębiorcy, ale również urzędnicy na szczeblu samorządowym lub państwowym. Tym samym, wbrew wcześniejszemu stanowisku doktryny prawnej, mogą się ich dopuścić nie tylko osoby posiadające wyższy poziom wykształcenia.
Przestępstwa białych kołnierzyków w świetle polskiej kryminologii
Współczesna polska kryminologia definiuje „przestępstwa białych kołnierzyków” po prostu, jako przestępstwa gospodarcze.
Podkreślić trzeba, że w polskim prawie, żaden przepis nie zawiera legalnej definicji tego pojęcia.
Doktryna prawna wskazuje, że należy przez nie rozumieć każdy czyn zabroniony, który popełniany jest przez uczestników obrotu gospodarczego, z których przynajmniej jeden posiada status profesjonalisty.
Do najważniejszych cech przestępczości gospodarczej należą:
brak elementu przemocy, która często zastępowana często przybraną dla pozoru legalnością,
przynoszenie poważnych strat materialnych (finansowych) i niematerialnych,
jej ofiarami są w przeważającej mierze anonimowe osoby fizyczne oraz ważne gałęzie lub instytucje systemu gospodarczego,
znaczna liczba sprawców pochodzi z wyższych warstw społecznych.
Jaki jest katalog przestępstw gospodarczych?
Katalog przestępstw gospodarczych zawarty jest przede wszystkim w rozdziale XXXVI Kodeksu karnego pt. „Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym”, zgodnie z nim należą do nich:
wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym (nadużycie zaufania);
łapownictwo (korupcja gospodarcza);
wyłudzenie kredytu;
wyłudzenie odszkodowania;
pranie pieniędzy;
udaremnienie zaspokojenia wierzyciela;
pokrzywdzenie wierzyciela;
zaspokojenie wyłącznie wybranych wierzycieli;
niewłaściwe prowadzenie dokumentacji prowadzonej działalności gospodarczej;
wyzysk kontrahenta;
zakłócenie przetargu publicznego;
fałszowanie znaków identyfikacyjnych;
fałszowanie wskazań licznika w pojeździe.
Do pozostałych przestępstw gospodarczych, które zostały stypizowane w innych miejscach Kodeksu karnego można zaliczyć także:
oszustwo,
cyberprzestępczość,
oszustwa komputerowe,
wyłudzenia podatku od towarów i usług (VAT),
sprzedajność,
przekupstwo,
płatną protekcję.
Charakter przestępstw gospodarczych może mieć także wiele innych czynów pozornie w ogóle nie powiązanych z tą kategorią, jak na przykład przestępstwo zniesławienia popełnione w celu doprowadzenie do osłabienia pozycji na rynku konkurenta.
Do przestępstw gospodarczych zalicza się także czyny nieuczciwej konkurencji, które zostały stypizowane przede wszystkim w ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233).
Zgodnie z w/w aktem prawnym - czynami nieuczciwej konkurencji są działania sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagrażają lub naruszają interes innego przedsiębiorcy lub klienta, przy czym do przestępstw zaliczają się:
naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
naśladownictwo produktów,
organizowanie systemu sprzedaży lawinowej.
Wreszcie do kategorii przestępstw gospodarczych należą też czyny zabronione wymierzone przeciwko prawom własności intelektualnej i przemysłowej, jak również przestępczość bankową.
Najczęstsze „przestępstwa białych kołnierzyków” – krótka charakterystyka
Choć katalog „przestępstw białych kołnierzyków” jest bardzo szeroki, to można wyodrębnić szereg czynów zabronionych, które są najbardziej charakterystyczne.
Należą do nich:
oszustwo,
wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym (nadużycie zaufania),
łapownictwo (korupcja gospodarcza),
wyłudzenie kredytu,
wyłudzenie odszkodowania,
pranie pieniędzy.
Oszustwo
Przestępstwo oszustwa stypizowane jest w art. 286 Kodeksu karnego i polega na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd lub wyzyskania błędu innej osoby lub na wykorzystaniu jej niezdolności do należytego pojmowania podejmowanych działań.
Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym (nadużycie zaufania)
Przestępstwo to uregulowane jest w art. 296 Kodeksu karnego i polega na wyrządzeniu znacznej szkody majątkowej osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej przez osobę, która była zobowiązana na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się jej sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą. Jest ono popełniane przez nadużycie udzielonych takiej osobie uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na niej obowiązku.
Łapownictwo (korupcja gospodarcza);
Przestępstwo łapownictwa reguluje art. 296a Kodeksu karnego. Polega ono na żądaniu lub przyjęciu przez osobę pełniącą funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostającą z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych jej uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na niej obowiązku, przy czym czyn tego rodzaju może wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowi czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.
Wyłudzenie kredytu
Przestępstwo to normuje art. 297 Kodeksu karnego, zgodnie z którym polega ono na przedłożeniu podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu lub nierzetelnego, pisemnego oświadczenia dotyczącego okoliczności o istotnym znaczeniu w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego.
Pranie pieniędzy
Przestępstwo to stypizowane jest w art. 299 Kodeksu karnego i polega na przyjęciu, posiadaniu, używaniu, przekazywaniu, wywożeniu za granicę, ukrywaniu, dokonywaniu transferu lub konwersji, pomaganiu w przenoszeniu własności lub posiadaniu albo podejmowaniu innych czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku środków płatniczych, instrumentów finansowych, papierów wartościowych, wartości dewizowych, praw majątkowych lub innego mienia ruchomego lub nieruchomości, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego.
adw. Antoni Koprowski
antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl
Tel: +48 502031149
Fax: 58 301 23 31
Sekretariat: 58 301 23 31
Kancelaria Adwokacka
ul. Partyzantów 8/8
Gdańsk-Wrzeszcz 80-254
(budynek Quattro Towers,
III piętro, nr domofonu 808,
najbliższy parking w CH Manhattan)
.
Kancelaria Adwokacka Gdańsk
Adwokat Prawa Karnego
w Gdańsku
Adwokat Prawo Karne Gdańsk
Gdańsk, dnia 05.09.2012 r.
Szanowni Państwo,
witam serdecznie na stronie internetowej kancelarii adwokackiej prawa karnego z siedzibą w Trójmieście adwokat gdańsk prawo karne. Kancelarię w Gdańsku założyłem w 2005 r. i specjalizuję się w dziedzinie prawa karnego adwokat prawo karne gdansk.
Prowadzę sprawy sądowe karne głównie na terenie Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), ale na życzenie Klientów zajmuję się sprawami również na terenie całego województwa pomorskiego i Kraju, a także Unii Europejskiej. Udzielając pomocy prawnej posługuję się biegle językiem angielskim i niemieckim, oraz rosyjskim - z tego tytułu jestem również członkiem Komisji Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku.
Doświadczenie i metodyka działania Kancelarii
Specjalizacja w ściśle określonych dziedzinach prawa karnego gdańsk, pozwoliła mi przez cały okres 18-letniej działalności przeprowadzić ok. 2000 spraw i postępowań prawnych przy wykorzystaniu doświadczenia i wiedzy niezbędnych do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień prawnych, które jednocześnie stanowią życiowe problemy dla moich Klientów (więcej w zakładce "O mnie").
Prowadząc postępowania sądowe w zakresie prawa karnego w Gdańsku dobry adwokat gdańsk prawo karne dążę do maksymalizacji efektu i osiągnięcia założonego celu. Podejmuję się prowadzenia sporów sądowych w wypadku, gdy jestem przekonany o możliwości osiągnięcia celu umówionego z Klientem (skuteczny adwokat gdańsk). Przedstawiam Klientom rzeczową ocenę sytuacji prawnej, cele możliwe do osiągnięcia i możliwe sposoby działania. Klientom kancelarii pomagam w sposób kompetentny oraz całościowy – udzielając porad prawnych, przygotowując pisma i umowy, biorąc udział w negocjacjach oraz reprezentując Klienta przed sądem na każdym etapie postępowania. Istotą jednak dobrze przeprowadzonej sprawy jest właściwa diagnoza problemu oraz dobranie optymalnej strategii i taktyki działania, dopasowanej do charakteru sprawy, przeciwnika procesowego oraz otoczenia prawnego - stosuję rozwiązania procesowe dopasowane optymalnie do sytuacji Klienta. Niebagatelną rolę w tych działaniach pełni zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie (więcej w zakładkach "Przykładowe strategie obrony" oraz "Interesujące sprawy medialne" - dobry adwokat gdańsk forum.
Sprawy karne gdańsk i karnoskarbowe oraz karnogospodarcze
W sprawach skuteczny adwokat karnych gdańsk i karnoskarbowych (white collar crimes / przestępstwa białych kołnierzyków) pomagam moim Klientom na wszystkich etapach postępowania karnego w Gdańsku dobry adwokat gdańsk, począwszy od uzyskania listu żelaznego, przygotowania do złożenia wyjaśnień i postawienia zarzutów, europejskiego nakazu aresztowania, tymczasowego aresztowania (adwokat tymczasowe aresztowanie gdańsk), poręczenia, negocjacji z organami ścigania, negocjacji z pokrzywdzonymi, skończywszy na postępowaniach sądowych i wykonawczych (dozór elektroniczny, zamiana kary więzienia na grzywnę lub prace społeczne, warunkowe zwolnienia (adwokat warunkowe zwolnienie), kodeks karny skarbowy - prawo karne gospodarcze). Jestem zwolennikiem aktywnej obrony karnej dobry adwokat gdańsk. Konstruuję linię obrony zarówno zmierzającą do warunkowego umorzenia sprawy albo uniewinnienia, jak i do łagodzenia odpowiedzialności, poprzez uzyskanie jak najłagodniejszej kary (nadzwyczajne złagodzenia, zawieszenia, dozór elektroniczny). Reprezentuję zarówno podejrzanych (oskarżonych) jak i pokrzywdzonych. Szczególnie bogate doświadczenie posiadam w zakresie pomocy Klientom z zagranicy poszukiwanym w trybie międzynarodowym w związku z postawieniem zarzutu lub do odbycia kary - stale współpracuję z kancelariami prawa karnego z Londynu (http://www.stephenfidler.com/) oraz Berlina (https://danckert-partner.de/) i Odessy (www.adwokatbondar.pl) (szerzej w zakładce "Specjalizacja: Sprawy karne i skarbowe"). Wybór adwokata w sprawie karnej gdańsk to zawsze bardzo trudna decyzja, ponieważ od jego zręczności oraz przyjętej strategii zależy rzecz najcenniejsza, czyli wolność Klienta i los Jego rodziny, dlatego zanim podejmą Państwo decyzję, której kancelarii powierzyć swoją sprawę karną, zapraszam na niezobowiązujące spotkanie w celu omówienia potencjalnych rozwiązań oraz możliwej strategii i taktyki działania. Dzięki wiedzy i zdobytemu na przestrzeni lat doświadczeniu mogę zaproponować Państwu najbardziej optymalny sposób prowadzenia sprawy karnej (najlepsza kancelaria prawna gdańsk), tak aby osiągnąć zamierzony cel (umorzenie, warunkowe umorzenie, uniewinnienie, łagodny wyrok, zamianę kary na prace społeczne, ponowne zawieszenie kary, list żelazny, elektroniczną branzoletę, warunkowe zwolnienie etc.).
W przypadku zainteresowania poradą prawną lub zleceniem sprawy karnej Gdańsk albo wyceną jej prowadzenia, uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny (0048 502031149), w celu umówienia spotkania. Honorarium za prowadzenie sprawy karne gdańsk jest zawsze ustalane na spotkaniu, po przedstawieniu meritum sprawy, ilości tomów akt, stopnia jej zaawansowania oraz trudności, a także przewidywanego czasu trwania i ilości godzin niezbędnej pracy. Po przedstawieniu propozycji honorarium, Klient ma czas na zastanowienie się i ewentualnie na kolejnym spotkaniu jest podpisywana umowa zlecenia usług prawnych, chyba, że decyzja o zawarciu umowy zapadnie natychmiast.
Serdecznie zapraszam do współpracy !
adw. Antoni Koprowski
obrońca w sprawach karnych
dobry adwokat gdańsk
pełnomocnik osób pokrzywdzonych i oskarżyciel posiłkowy
pełnomocnik w sprawach nieruchomości i gospodarczych
adwokat-karnista w Trójmieście
skuteczny adwokat gdańsk