Poniżej prezentuję opis niektórych spraw i przyjętej strategii procesowej oraz jej efekty. Opis stanu faktycznego tj. dane osobowe oraz szczegóły sprawy zostały zmodyfikowane w sposób uniemożliwiający identyfikację, ale problematyka prawna, strategia i schemat działania są rzeczywiste.
Wyłudzenie odszkodowania
Jan Kowalski został oskarżony o usiłowanie wyłudzenia odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego w związku z obieganiem się o odszkodowanie z tytułu uderzenia w drzewo na zakręcie drogi. Opinia biegłego opierała się na kształcie wgniecenia w masce samochodu który miał kształt klina, a więc biegły uznał, iż okoliczności wypadku musiały być inne niż wskazywał oskarżony i zapewne samochód wjechał w słupek lub ścianę, ze względu na fakt iż przy zderzeniu samochodu z drzewem wgniecenie ma zawsze okrągły kształt, ponieważ drzewa są okrągłe.
Wizja lokalna na miejscu zdarzenia wykazała, iż drzewo w które uderzył Jan Kowalski , nie było okrągłe, ponieważ miało narośl od tej strony z której uderzył samochód, i jego przekrój miał kształt klina. Niezbędne było wykonanie fotografii drzewa i przedstawienie ich na rozprawie.
Sędzia po zapoznaniu się z fotografiami, dopuścił nową opinię biegłego, zobowiązując go do dokonania wizji lokalnej na miejscu zdarzeniu ze szczególnym uwzględnieniem oględzin drzewa. Opinia nowego biegłego była korzystna dla Jana Kowalskiego i wskazywała na niespotykany kształt drzewa na którym rozbił samochód Jan Kowalski. Jan Kowalski został uniewinniony. Kluczem do pozytywnego zakończenia sprawy było dokonanie osobistej wizji lokalnej na miejscu zdarzenia.
Groźba karalna w celu uzyskania zwrotu długu
Jan Kowalski miał dwie sprawy karne - jedną dotyczącą oszustwa kredytowego w zbiegu z oszustwem pospolitym oraz posiadania narkotyków oraz drugą dotyczącą stosowania groźby karalnej w celu odzyskania długu. Długofalowa strategia zakładała łagodzenie odpowiedzialności , w ten sposób aby oskarżony nie trafił do zakładu karnego. Ze względu na spłatę kredytu sąd odstąpił od wymierzeni kary za przestępstwo oszustwa kredytowego, zaś za posiadanie narkotyków wymierzył niską karę grzywny, co było zgodne z zamierzeniami obrony, ponieważ eliminowało ryzyko wydania wyroku łącznego. Za przestępstwo dotyczące groźby karalnej Jan Kowalski otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności, która następnie została złagodzona przez sąd odwoławczy do kary 1 roku pozbawienia wolności. Wymierzenie kary pozbawienia wolności w wysokości 1 roku , umożliwiło wystąpienie do sądu penitencjarnego o zgodę na odbycie kary w warunkach dozoru elektronicznego. Sąd penitencjarny wydał zgodę na odbycie kary w formie dozoru elektronicznego.
Oszustwo
Jan Kowalski został oskarżony o oszustwo przy zawieraniu umów z Piotrem Wiśniewskim oraz Grzegorzem Nowakiem. Jan Kowalski w trakcie trwania postępowania przygotowawczego wyjechał z Polski w celu znalezienia pracy za granicą. W międzyczasie Sąd unieważnił paszport oskarżonego, zakaz wydawania nowego oraz nakazał poszukiwanie i aresztowanie oskarżonego, w związku z czym oskarżony nie mógł podjąć pracy za granicą ani też przyjechać do Polski. Zarzucane przestępstwo zostało popełnione 15 lat temu, a więc za czasów, gdy można było zawiesić karę 2 lat pozbawienia wolności na 5 lat. Wyrządzona szkoda opiewała na kwotę 200 000 PLN . Analiza akt sprawy wykazała, iż dowody są na tyle silne, iż skazanie jest pewne, pozostawało jednak otwarte pytanie jaka kara zostanie orzeczona - czy w zawieszeniu czy bez zawieszenia. Z nieoficjalnych informacji od Prokuratora prowadzącego sprawę wynikało, iż prokuratura będzie żądała bezwzględnej kary pozbawienia wolności.
Pierwszy problem dotyczył braku paszportu oraz wydanego postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Remedium na to było złożenie wniosku wydanie listu żelaznego. Sąd Okręgowy wydał list żelazny co oznaczało, iż Jan Kowalski mógł swobodnie przyjechać do Polski bez obawy iż zostanie aresztowany. Następnie zwrócono się do Sądu Rejonowego o zezwolenia na wydanie paszportu dla Jana Kowalskiego. Sąd uwzgędnił ten wniosek. Następnie podjęto rozmowy z Prokuraturą odnośnie ustalenia sposobu naprawienia szkody, wskazując iż naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych będzie delikatnie rzecz ujmując bardzo utrudnione jeżeli oskarżony zamiast pracować i zarabiać , będzie siedział w więzieniu. Prokuratura zgodziła się na karę w zawieszeniu. Następnie złożono wniosek o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzania rozprawy. Jan Kowalski wysłał do sądu uprzednio przygotowane oświadczenie na piśmie i został wydany wyrok w zawieszeniu bez konieczności przyjazdu przez Jana Kowalskiego do Polski.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków
Jan Kowalski został złapany na jeździe pod wpływem narkotyków. Po postawieniu zarzutów Jan Kowalski wyjechał zagranicę w celu poszukiwania pracy. Prokuratura wszczęła poszukiwania Jana Kowalskiego i wystąpiła o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jan Kowalski nie mógł opuścić kraju w którym aktualnie zamieszkiwał, ponieważ bał się że będzie miał problemy z powtórnym przekroczeniem granicy. Jan Kowalski nie przyznawał się początkowo do winy.
W tej sprawie istniały trzy problemy, tj. zamieszkiwanie oskarżonego za granicą i brak możliwości przyjazdu do Polski, nie przyznawanie się do winy , które determinowało konieczność rozpoznania sprawy w trybie procesu i wykluczało zakończenie sprawy w trybie dobrowolnego poddania się karze oraz wysokość i rodzaj ewentualnej kary jaką mógł otrzymać oskarżony.
Analiza akt sprawy wykazała, iż skazanie jest w zasadzie pewne. Oskarżony po zapoznaniu się ze zdjęciami z akt sprawy, przesłanymi do niego mailem, zgodził się z tą konkluzją. Następnie podjęto rozmowy z Prokuratorem w celu ustalenia ewentualnej dalszej ścieżki działania oraz ewentualnej kary. Po dokonaniu ustaleń zawnioskowano o przesłuchanie oskarżonego Jana Kowalskiego przez konsula RP za granicą. Jan Kowalski został uprzedzony o pytaniach jakie zostaną mu zadane oraz nauczył się odpowiedzi. Po przesłuchaniu w konsulacie, prokurator złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego Jana Kowalskiego bez rozprawy na łagodną karę grzywny oraz prokurator uchylił postanowienie o aresztowaniu Jana Kowalskiego. Na wniosek prokurator Sąd wydał wyrrok bez obecności oskarżonego a jedynie w obecności obrońcy.
Przygotowanie do zatrzymania i złożenia wyjaśnień
Jan Kowalski obawiał się zatrzymania i oskarżenia o popełnienie pewnego przestępstwa i nie chciał pozostać w takiej sytuacji bez pomocy prawnej. W związku z tym opowiedział obrońcy o tym czego się obawia i jaki może być ewentualny zarzut prokuratury w tej sprawie.
W związku z tym został przygotowany plan działań na wypadek zatrzymania oraz ustalona treść zeznań lub wyjaśnień oraz zostało udzielone upoważnienie do obrony i pełnomocnictwo na wypadek takiego rozwoju wypadków. Dzięki takiej przezorności Jan Kowalski mógł być pewien, iż nie popełni żadnego błędu w tak stresującej sytuacji i nie pozostanie bez pomocy ze strony adwokata. Do dnia dzisiejszego Jan Kowalski nie został zatrzymany ani nawet przesłuchany, ustalenie linii obrony i algorytmu działań na tzw. wszelki wypadek, sprawiło jednak, że mógł "spać spokojnie" zająć się codzinnymi czynnościami i utrzymaniem rodziny. Jan Kowalski nie został do dnia dzisiejszego, ani zatrzymany, ani aresztowany – postępowanie nie zostało wszczęte.
Zarządzona kara pozbawienia wolności – zamiana na karę ograniczenia wolności
Jan Kowalski otrzymał dwa wyroki w zawieszeniu na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu z tytułu niepłacenia alimentów. Ze względu na wyjazd za granicę i brak kontaktu z kuratorem, sąd odwiesił oba wyroki i rozpoczął poszukiwanie Jana Kowalskiego. Jan Kowalski ułożył sobie życie za granicą, i powrót do Polski byłby tragedią i niszczyłby jego dotychczasowe osiągnięcia. W związku z tym został złożony wniosek o ponowne zawieszenie wykonania kary. Sąd nie przychylił się do tego wniosku, lecz zasugerował, iż gdyby został złożony wniosek o zamianę wykonania kary pozbawienia wolności karę ograniczenia wolności poprzez potrącanie z wynagrodzenia . W związku z tym Jan Kowalski zatrudnił się w polskiej zaprzyjaźnionej firmie na 1/2 etatu, w celu wykonywania pracy zdalnej, i został złożony wniosek o zmianę kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności z potrącaniem 10 % wynagrodzenia przez okres 1 roku. Dzięki temu rozwiązaniu Skarb Państwa otrzymuje środki z tytułu kary ograniczenia wolności, zaś Jan Kowalski dokonuje rozliczenia ze społeczeństwem z tytułu popełnionych przestępstw, mogąc jednocześnie pracować i wypełniać obowiązki rodzinne.
Zarządzona kara pozbawienia wolności - ponowne zawieszenie
Jan Kowalski został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Ze względu na brak zapłaty odszkodowania odwieszono karę Janowi Kowalskiemu. Po analizie akt obrońca wraz ze skazanym doszedł do wniosku, iż jedynym możliwiym rozwiązaniem byłoby ponowne zawieszenia kary. W związku z tym nawiązano kontakt z pokrzywdzonym , który dał się przekonać do poparcia wniosku skazanego ponowne zawieszenie kary. Do wniosku o ponowne zawieszenie kary dołączono oświadczenie pokrzywdzonego oraz porozumienie między pokrzywdzonym a oskarżonym odnośnie sposobu naprawienia szkody, a nadto dokumenty świadczące o tym, iż brak płatności odszkodowania dotychczas był spowodowany okolicznościami niezależnymi od oskarżonego. Sąd uwzględnił wniosek o ponowne zawieszenia kary woben Jana Kowalskiego.
Zarządzona kara pozbawienia wolności - odbycie w trybie dozoru elektronicznego
Jan Kowalski otrzymał karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Po wyroku wyjechał za granicę. Sąd odwiesił wyrok i nakazał poszukiwanie Jana Kowalskiego i został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Na terenie zagranicznego kraju Jan Kowalski został zatrzymany w celu dokonania ekstradycji (przekazania) do Polski. W związku z tym został złożony wniosek o ponowne zawieszenie kary. Sąd nie uwzględnił wniosku. W związku z tym został złożony wniosek o wyrażenie zgody na odbycie kary w formie dozoru elektronicznego. Po złożeniu wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami i argumentacją Sąd wyraził zgodę na odbycie kary w formie dozoru elektronicznego w Polsce. Jan Kowalski przyjechał do Polski i zgłosił się do właściwego sądu penitencjarnego i odbył karę w formie dozoru elektronicznego , dzięki czemu mógł przebywać ze swoją rodziną i zarabiać na jej utrzymanie. Po upływie połowy kary złożono wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary dozoru elektronicznego, który został uwzględniony.
Gdańsk, 05.09.2011 r.
Ladies and Gentlemen,
Welcome to the website of the law firm based in Gdańsk. I started my legal activity in 2005 and I specialize in three areas of law:
1. criminal law
2. real estate law
3. economic law
Specialization in strictly defined areas of law allowed me to conduct about 2000 cases and legal proceedings throughout the entire period of my activity, and to gain experience necessary to solve even the most complex legal issues, which at the same time constitute life problems for my clients. While conducting legal proceedings, I strive to maximize the effect and achieve the assumed goal.
I invite you to a meeting at the Law Firm, where we will discuss your legal problem and find a solution to it, and we will determine the details of possible cooperation, including strategy and tactics. The fee for conducting the case is always determined at the meeting, depending on the degree of its complexity and the necessary workload.
I conduct court proceedings mainly in the Pomeranian Voivodeship, but at the request of clients, I also deal with cases throughout the country and the European Union. While providing legal services, I am fluent in English, German and Russian - for this reason I am also a member of the Committee on Foreign Cooperation and Human Rights at the District Bar Council in Gdańsk.
In criminal and penal fiscal cases, I help my clients at all stages of criminal proceedings, starting from obtaining a letterhead, preparation for explanations and charges, European arrest warrant, temporary arrest, surety, negotiations with law enforcement authorities, negotiations with victims, and ending with court proceedings and executive regulations (electronic supervision, conversion of a prison sentence into a fine or community service, conditional release, fiscal penal code). I construct a line of defense, both aimed at the conditional discontinuance of the case or acquittal, and at the mitigation of liability by obtaining the most lenient punishment (extraordinary mitigation, suspensions, electronic supervision). I represent both suspects (accused) and victims. I have particularly extensive experience in helping clients from abroad sought internationally in connection with bringing charges or serving a sentence - I constantly cooperate with criminal law offices from London (http://www.stephenfidler.com/) and Berlin (https: / /danckert-partner.de/) and Odessa (www.adwokatbondar.pl) (more in the "Specialization: Criminal and fiscal cases" tab)
In real estate matters, I help my clients in court proceedings regarding real estate and transaction supervision, abolition of joint ownership, adaptation of attics, regulating land and mortgage registers, concluding settlements, establishing succession management, inheritance proceedings, permanent legal services, flipping, lease, investments, construction and analysis contracts, advice in negotiations, debt collection, establishing companies (including with foreign capital), building business activity patterns in the field of real estate, tax advisory related to real estate business activities (more in the "Specialization: Real estate" tab).
My Law Firm also provides regular services to a number of companies in the field of commercial law - court proceedings, negotiations, debt collection, contract law (more in the "Specialization: Business Law" tab).
If you are interested in legal advice or ordering a case, please contact us by phone (0048 502031149) to arrange a meeting at the Law Firm or on-line. I cordially invite you to cooperation!
Yours faithfully
adv. Antoni Koprowski
criminal defense attorney
attorney in real estate and economic matters