Język:

Artykuły


    W niniejszej zakładce publikuję artykuły autorstwa członków Zespołu Kancelarii, które ukazały się dotychczas na łamach różnych czasopism, takich jak: CH Beck Nieruchomości, Przegląd Europejski, Nasze Pomorze, Biznes Trójmiejski, Gazeta Dzielnicowa, Kuryer Sopocki i inne.

   Ze względu na stale zmieniające się uregulowania prawne, podstawą podejmowania decyzji o charakterze prawnym, powinna być zawsze porada prawna  bazująca na aktualnym stanie przepisów i orzecznictwa, artykuły mają zaś jedynie charakter poglądowy, ze względu na ich możliwą dezaktualizację.

Zapraszam do lektury.

adw. Antoni Koprowski

O nieruchomościach i romantyzmie XIX-wiecznych dżentelmenów

Swojego czasu Kancelaria prowadziła nadzór prawny nad transakcją zakupu XIX-wiecznego dworku (pałacu) położonego w Polsce północnej.
Dworek został zbudowany pod koniec XIX w. , w stylu eklektycznym z przewagą neogotyku.
Nadawałby się idealnie jako miejsce „kręcenia” ekranizacji „Zagłady domu Usherów” .
To porównanie jest wysoce wskazane ponieważ powyższy budynek stoi samotnie pośród parku w stylu angielskim, a zabudowania gospodarcze są w znacznej odległości od dworku (na tyle daleko, iż nie są widoczne z jego okien).

Czytelnikowi, który odwiedził chociaż kilka dworków ziemiańskich na terenie Polski wyda się osobliwe iż zabudowania gospodarcze są położone w tak znacznej odległości od dworku. Istotnie, jako jedyny w Polsce północnej , dworek został zaprojektowany w ten nietypowy sposób. Kluczem do zrozumienia tej nietypowej urbanistyki jest tylko jedno słowo: miłość.

Otóż pierwszy właściciel nieruchomości zakochał się w pewnej bogatej mieszczance z Hamburga. Jednak wybranka nie miała ochoty na przenosiny na „wieś”.
W związku z tym zakochany kawaler obiecał, iż jeżeli za niego wyjdzie, to mieszkając w posiadłości będzie miała poczucie jakby mieszkała w mieście w swojej rodzinnej willi.
Aby spełnić powyższą obietnicę wybudowano kopię (w większej skali) hamburskiego domu narzeczonej i otoczono go dookoła parkiem aby „sprawy wiejskie” nie docierały do oczu pani domu.

Jeżeli którykolwiek z Czytelników chciałby odwiedzić powyższy dworek, mogę dla ułatwienia powiedzieć, iż znajduje się niedaleko Lęborka na trasie Gdańsk- Berlin.

adwokat. Antoni Koprowski

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku

www.adwokat-koprowski.pl